A japn tncol egr, br valsznleg Kzp-zsiban alakult ki, s Knbl kerlt t a szigetorszgba, mgis Japnrl kapta a nevt, ahol nagymrtkben elterjedt s npszer hzi kedvencc vlt az elmlt szzadok sorn.
A fajta legszembetnbb jellegzetessge lland „keringz” mozgsa. Ezt a bels fl fejldsi rendellenessge okozza, amely minden egyes pldnyra jellemz: az egerek egyenslyrzke vzszintes talajon cserbenhagyja ket, s folyamatosan sajt tengelyk krl forognak, vagy flrebillentett fejjel, dlnglve futkroznak krbe-krbe, nyolcas alakban vagy egyms krl (egybknt lltlag nagyon lvezik, ha mkuskerkben, lejts felleteken vagy csvekben rohangszhatnak).
A japn tncol egr az egyik legkisebb emls a vilgon, a felntt egyedek legfeljebb 7 centis testhosszt rnek el. Bundjuk fehr, fekete vagy nha srga foltokkal tarktva. Szemk nappal fekete, jjel viszont, miutn vrs pupillik kitgulnak, rubinvrsnek ltszik. A japn egerek 2–3 vig lnek, ezalatt a nstnyek vente tlagosan 10 utdot hoznak a vilgra (kb. 30 napos koruktl kezdve ivarrettek). A kisegerek egyhetes koruk krl kezdenek el „jrni” – vagyis ekkor kezdik meg vg nlkli keringjket. Ez a mozgs nagyon megerltet, ezrt a japn tncol egerek tbbet s gyakrabban esznek ms fajtknl.
Ezeket az egereket gyakran tartjk hzillatknt, a termszetben viszont nagyon ritkn fordulnak el, hiszen rossz egyenslyrzkk a ragadozk knny prdjv teszi ket (egybknt emellett teljesen sketek is). Trsas lnyek, kettesben vagy csoportban rzik jl magukat, s az emberekkel is bartsgosak, ltalban nem harapnak. lltlag szksgk van r, hogy nha kiengedjk ket a ketrecbl s nagyobb terleten szaladglhassanak.
A tudsok mostanban megjult rdekldssel fordulnak a japn egr fel. Ez a fajta ugyanis egy a kevs eset kzl, melyekben valamilyen „defekt” minden egyedre trkldik. A kutatk remlik, hogy az egerek vizsglata magyarzatot adhat olyan emberi idegi rendellenessgekre, melyek genetikai alapon rkldnek.
.
Korbban ezek a kisllatok rjuk nzve kegyetlenebb mdon is segtettek az embereken: egy-kt vszzaddal ezeltt sok bnyban japn tncol egereknek jutott az a hltlan szerep, amirl egybknt a kanrik a leghresebbek. Arrl van sz, hogy rgebben a bnyszok az alattomos sjtlgtl tartva magukkal vittek egy kalitkba zrt kanrit, s amikor a madr abbahagyta az neklst, pnikba esett vagy el is pusztult, a bnyszok biztosak lehettek benne, hogy hamarosan robbans trtnik, s kirtettk a bnyt. Ugyangy, amikor mr nem hallottk a magukkal vitt egr futkrozsnak neszezst, a bnyszok azonnal tudtk, hogy ideje meneklni.
Egybknt ez az apr egrfajta Magyarorszgon is egyre nagyobb npszersgnek rvend.
|